معرفی کشور آلمان و راه های مهاجرت به آن

کشور آلمان از بزرگ ترین کشور های قاره سبز می باشد که به علت زیر ساخت های مناسب، اقتصاد قوی و ایجاد زمینه های جذب مهاجر، توانسته افراد زیادی اعم از متخصص، دانشجو، توریست و سرمایه گذار را در کشور خود گرد هم آورد. این کشور به دلیل اقتصاد و صنعت توسعه یافته خود، اقتصاد اول قاره اروپا را به خود اختصاص داده است. آلمان یکی از ابر قدرت های جهان و کشورهای پیشرفته اروپایی است. آرزوی خیلی از مردم جهان است که بتوانند از این کشور صنعتی و در عین حال زیبا دیدن کنند و یا در این کشور زندگی کنند.در این حالت مردم دو دسته می شوند که یک دسته از آن ها قصد مهاجرت دارند و دسته دیگر تنها می خواهند از این کشور دیدن کنند.

با اخذ ویزای آلمان می توانید سفر خود را به این کشور دیدنی و زیبا آغاز کنید. در این مطلب درباره ویزای آلمان با دعوتنامه ، چگونگی اخذ آن و جاذبه های دیدنی این کشور خواهید خواند. برای این که اطلاعات کاملی درباره  ویزای نوریستی آلمان کسب کنید کافی است تا پایان این مقاله با تیم تهران ویزا همراه باشید.

آخرین اخبار سفارت آلمان: طبق آخرین اطلاعاتی که سفارت آلمان به دلیل محدودیت های کرونایی اعلام کرده است، متاسفانه فعلا تا تاریخ تیر ماه 1400 ویزای توریستی این کشور صادر نشده و فقط موارد ضروری که سفارت به ضرورت آن اطمینان داشته باشد، انجام می شود. لذا قبل از هرگونه برنامه ریزی برای سفر به آلمان حتما با ما تماس بگیرید و استعلام های لازم را بگیرید.

ویزای آلمان با دعوتنامه

در این مقاله ما تنها با دسته دوم کار داریم. پایتخت کشور آلمان شهر دیدنی و زیبای برلین است. برلین محل تأسیس بسیاری از بهترین دانشگاه های آلمان و جهان است. از طرف دیگر این شهر پر از ساختمان ها و یناهایی است که هر یک دارای قدمتی دیرینه می باشند.

یکی دیگر از شهرهای بی نظیر کشور آلمان شهر بزرگ و دیدنی هامبورگ است. هامبورگ یکی از شهرهای بندری و مهم نه تنها آلمان بلکه اروپا است. در این شهر می توان جریان زندگی را زیر نظر داشت و از رفت و آمد کشتی ها به اسکله این شهر دیدن کرد.

در سفر به آلمان باید دوربین عکاسی همراه داشته باشید زیرا طبیعت بکر و بی نظیر، ساختمان های قدیمی، معماری فوق العاده شما را جذب خواهد کرد. آلمان کشوری صنعتی است اما به جرئت می توان گفت که هوای آن عاری از هرگونه آلودگی می باشد و این موضوع را مدیون بارندگی های شبانه روزی می باشد.

انواع ویزای آلمان

برای سفر به کشور مانند آلمان، قبل از آغاز سفر باید ویزای توریستی آلمان را داشته باشید. پس از اخذ این ویزا می توانید در کمترین زمان ممکن وارد این کشور شوید. برای این که بدانید انواع این ویزاها چیست و چگونه می توان ویزای این کشور را اخذ کرد.

یکی از عوامل مهم جهت اخذ ویزای آلمان، تعیین هدف خود برای مهاجرت به این کشور است. با توجه به اهداف گوناگون مهاجرین انواع ویزای آلمان از کوتاه ترین آثار اقامتی (ویزای نوع A) تا بلندترین آثار اقامتی (ویزای نوع D) صادر می شود. در ادامه طبق جدول آورده شده در قسمت زیر بیشتر با این نوع ویزا ها آشنا خواهید شد.

ویزای نوع A: 

اگر به کشوری سفر می کنید که عضو شنگن نمی باشد و نیاز است در پرواز خود توقفی در فرودگاه آلمان داشته باشید، این نوع ویزای فرودگاهی برای افراد صادر می شود و مدت اقامت کمتر از 24 تا 48 ساعت است

ویزای نوع B:

اگر به کشوری سفر می کنید که عضو شنگن می باشد و نیاز است در پرواز هوایی و یا سفر آبی یا زمینی خود توقفی در آلمان داشته باشید، این نوع ویزا برای شما صادر می شود و مدت اقامت 5 روز است.

ویزای نوع C:

این نوع ویزا به ویزای توریستی مشهور است. افرادی که ویزای توریستی آلمان را دارند، می توانند در هر شش ماه، 90 روز در خاک این کشور حضور یابند.

ویزای آلمان انواع مختلفی دارد که برای اخذ آن می توان اقدام کرد. با توجه به شرایطی که شخص دارد و هدف خود از سفر می تواند یکی از ویزاهای آلمان را اخذ کند. ویزای آلمان شامل ویزای توریستی، ویزای تحصیلی، ویزای کاری، ویزای تجاری، ویزای الحاق به همسر و … است.

ویزای نوع D:

این نوع ویزا برای افرادی صادر می شود که هدف آن ها اقامت یک سال به بالا در آلمان می باشد. معمولا ویزای های کاری، تحصیلی و سرمایه گذاری از نوع ویزای D می باشند.


1- ویزای توریستی آلمان

ویزای توریستی آلمان خود انواع مختلفی دارد. این ویزا شامل ویزای ترانزیت، ویزای توریستی کوتاه مدت یک‌بار ورود و دو بار ورود . ویزای بلند مدت می شود. ویزای بلند مدت یا چند بار ورود به متقاضیان این امکان را می دهد تا بتوانند به مدت پنج سال به کشور آلمان رفت و آمد داشته باشند.

2- ویزای دانشجویی آلمان

اگر قصد تحصیل در کشور آلمان را داشته باشید، باید ویزای تحصیلی آلمان را اخذ کنید. ویزای تحصیلی آلمان به شما این امکان را می دهد تا بتوانید به راحتی تحصیل را در این کشور آغاز کنید. ویزای تحصیلی آلمان تنها با داشتن دعوت‌ نامه تحصیلی از سوی یکی از مراکز معتبر آموزشی آلمان امکان پذیر است.

3) ویزای تجاری آلمان

ویزای تجاری توسط افرادی که قصد سرمایه گذاری در این کشور را دارند، اخذ می شود. این در حالی است که ویزای کار آلمان توسط کارجویان و افرادی که می خواهند در کشور آلمان مشغول کار شوند قابل اخذ است. با این ویزا می توانید مشغول به کار در کشور آلمان شوید.

چگونه ویزای آلمان بگیریم؟

برای اخذ ویزای آلمان ابتدا باید وقت سفارت آلمان را داشته باشید؛ این وقت را مشاورین مجرب تهران ویزا در کمترین زمان ممکن برای شما اخذ می کنند. با اخذ وقت سفارت آلمان می توانید به راحتی به سفارت این کشور مراجعه کرده و درخواست اخذ ویزای خود را به سفارت این کشور ابلاغ کنید.

به عنوان مثال برای اخذ وقت سفارت تحصیلی آلمان حداقل سی و شش ماه بعد به شخص وقت می دهند. البته برای اخذ وقت سفارت توریستی این بازه زمانی به چهار تا پنج ماه خواهد رسید. پس از این که وقت سفارت را دریافت کردید در تاریخ تعیین شده باید مدارک خود را به سفارت ارائه دهید.

این مدارک باید به طور کامل و بدون هیچ نقصی باشد. دقت داشته باشید که چیدمان این مدارک باید کامل و درست باشد. بهتر است که مدارک شما به زبان انگلیسی و یا آلمانی ترجمه شده باشد.

البته سفارت مدارک را به زبان فارسی هم تحویل می گیرد اما سفارت این مدارک را از شما دریافت می کند و بررسی را آغاز می کند. بررسی مدارک توسط سفارت دو تا چهار هفته زمان می برد.

پس از گذشت این مدت زمان ایمیلی به شما ارسال می شود که با توجه به آن می توانید قدم بعدی را بردارید. در صورتی که پاسخ سفارت درست بود می توانید ویزای این کشور را اخذ کنید.

در صورتی که این ایمیل مبنی بر پاسخ منفی باشد، می توانید با برطرف کردن علت ریجکتی دوباره برای اخذ ویزای شینگن این کشور اقدام کنید. دقت داشته باشید که پس از رد شدن درخواست شما حداقل دو تا چهار ماه باید بگذرد تا بتوانید دوباره برای اخذ ویزای این کشور اقدام نمایید.

 

زمان مصاحبه ویزای آلمان

در چند سال اخیر با توجه به افزایش متقاضیان، سفارت ها اقدام به ارائه وقت کردند. به این ترتیب دیگر در مقابل سفارت ها خبری از صف های طولانی نیست و هر کس در تاریخ و ساعتی مشخص می تواند به سفارت مراجعه کند. ارائه وقت سفارت آلمان بیشتر برای ایجاد نظم و جلوگیری از ازدحام انجام گرفت.

برای این که به سفارت آلمان مراجعه کنید، باید وقت سفارت این کشور را اخذ کنید. وقت سفارت آلمان به شما این امکان را می دهد تا بتوانید در تاریخ و ساعتی مشخص به سفارت مراجعه کنند. در حقیقت ارائه این وقت برای ایجاد نظم بیشتر در میان متقاضیان اخذ ویزا است.

دقت داشته باشید که آلمانی ها بسیار منظم و وقت شناس هستند. پس بهتر است که در مراجعه به سفارت ( شرکت ویزامتریک ) به هیچ وجه تأخیر نداشته باشید و در تاریخ و ساعتی مشخص به این کشور وارد شوید. فراموش نکنید که نه تنها سفارت آلمان بلکه تمام سفارت ها از ورود افرادی که تأخیر دارند به داخل سفارت جلوگیری می کنند.

10 نکته طلایی برای اخذ ویزای آلمان

  1. دقت داشته باشید که باید رأس ساعت و تاریخ تعیین شده به سفارت مراجعه کنید.
  2. در شرایط خاص انسانی و یا موارد پزشکی اضطراری می توان طی پنج روز وقت سفارت را اخذ کرد.
  3. در سفارت آرامش داشته باشید و در صورتی که هر سؤالی از شما پرسیده شد با آرامش و صداقت پاسخ دهید.
  4. وقت سفارت به هیچ وجه قابل استرداد نیست. متقاضی باید اطمینان داشته باشد که در تاریخ تعیین شده به سفارت مراجعه می کند.
  5. در صورتی که پنجاه و نه ماه قبل متقاضی به سفارت مراجعه کرده باشد و انگشت نگاری را انجام داده باشد، دیگر نیازی نیست دوباره به سفارت مراجعه کند و می تواند وکیلی را از سوی خود به سفارت بفرستد.
  6. باید این را در نظر بگیرید که قبل از پایان اعتبار ویزای آلمان باید خاک این کشور را ترک کنید. در غیر این صورت ممکن است برای اخذ ویزای بعدی خود به مشکل بخورید.
  7. اگر می خواهید موفق به اخذ ویزای آلمان شوید، از ارائه مدارک جعلی و دروغین بپرهیزید. سفارت کلیه مدارک را به دقت بررسی می کند. صداقت را سرلوحه کار خود قرار دهید.
  8. این نکته هم در نظر داشته باشید که اگر مدارک شما کوچک‌ترین نقصی داشته باشد، درخواست اخذ ویزای شما رد خواهد شد.
  9. در سفارت به هیچ عنوان با افراد غریبه صحبت نکنید، تجربه ثابت کرده است که تأثیر منفی بر روی پرونده شما خواهد گذاشت.
  10. هنگام ارائه مدارک بهتر است که نسخه اصل مدارک هم همراه خود داشته باشید تا در صورت نیاز بتوانید به سفارت ارائه دهید.

هزینه ویزای آلمان چقدر است؟

در مراجعه به سفارت باید هزینه سفارت را پرداخت کنید. این هزینه را باید به یورو و به صورت نقدی پرداخت کنید. در صورتی که این هزینه را نپردازید بررسی پرونده شما آغاز نخواهد شد. این هزینه معادل هشتاد و پنج یورو است که البته با توجه به سن و سال قابل تغییر است.

افراد زیر شش سال از پرداخت هزینه معاف هستند و افراد بین شش تا دوازده سال باید نصف هزینه افراد بالغ را بپردازند. افرادی که بالغ هستند هم باید تمام هزینه را بپردازند. افراد باید به صورت حضوری به ویزامتریک مراجعه نمایند و ضمن ارائه مدارک و پرداخت وجه منتظر پاسخ سفارت شوند.

آدرس سفارت آلمان در ایران کجاست؟

خوشبختانه آلمان در ایران سفارت خانه دارد و به راحتی می توانید به این مرکز کنید. آدرس سفارت آلمان در تهران، خیابان فردوسی، پلاک 324 می باشد. پاسخگویی سفارت در روزهای یکشنبه تا پنجشنبه از ساعت 8 تا 12 می باشد که می توانید به راحتی به این مرکز مراجعه نمایید.

آدرس شرکت ویزامتریک در تهران

درحال حاضر برای انجام خدمات کنسولی و درخواست ویزا باید به شرکت ویزامتریک نمایندگی سفارت آلمان در ایران برای درخواست ویزا مراجعه کنید.

تهران: خیابان بهشتی، خیابان وزرا،  نبش خیابان 21، ساختمان شیراز ، پلاک 137

سوالات متداول

آیا ویزای آلمان در شرایط کرونا داده می شود؟

خیر متاسفانه، از اوایل همه گیری بیماری کرونا سفارت آلمان صدور ویزای آلمان ا متوقف کرده و این وضعیت تا تاریخ فعلی ادامه دار شده است. ما در صورت رفع مشکل از طریق همین صفحه اطلاع رسانی می کنیم.

پیگیری درخواست ویزای آلمان چگونه است؟

سفارت آلمان به صورت حضوری و یا تلفنی جوابی در خصوص پرونده ها به متقاضیان نمی دهد. تنها راهی که ممکن است سفارت از آن طریق وضعیت پرونده شما را به اطلاع شما برساند ارتباط از طریق ایمیل می باشد.

آیا آلمان در ایران سفارت دارد؟

بله، ولی برای درخواست ویزای توریستی آلمان باید از طریق کارگزاری ویزامتریک اقدام کرده و کلیه ارتباطات از این طریق می باشد.

مدت زمان صدور ویزای آلمان چند روز است؟

طبق اعلام سفارت و تجربه ما، حدود 21 الی 60 روز زمان می برد که سفارت به درخواست ویزاهای توریستی آلمان پاسخ می دهد.

فهرست